Co teda vlastně jedí lidi, kteří si myslí, že o výživě vědí fakt hodně a ještě k tomu se tváří, že se snaží žít co nejvíc ekologicky? Jo, to je někdy záhada. O mé zálibě ve všech možných knížkách o výživě už kamarádi a známí vědí. O mé snaze o ekologii taky. A tak samozřejmě dostávám dotazy, co teda doma jíme. Navíc první syn byl jako malé dítě nejedlík a bojovali jsme se vším, hlavně se zeleninou. Tak se podívejte na typická jídla, která jíme v srpnu.
Prosím pěkně, tohle není žádný vzorový jídelníček... to je prostě realita a do dokonalosti to má ještě daleko. Naše děti nejsou žádní andílci a chtějí jíst sladkosti a vydobyli si jednou za den nebo dva "sladkou snídani" (osm let jsme předtím snídali především vajíčka na různé způsoby). Nejsem máma, která by doma držela velmi striktní stravu, to by mi děti neodpustily. Ale nejíme nezdravé věci, snažím se, aby naše děti byly fakt zdravé.
A ekologická stránka věci? Co nejvíc si vaříme sami a doma (pracujeme často z domu, ale nosili jsme si i krabičky do práce... jen do krabiček jsme dělali jiná jídla). Obecně to vypadá, že domácí vaření má nižší ekologickou stopu (např. zdroj 1), ale najdou se i zdroje, které ukazují opak (zdroj 2). Tak jako vždycky, hrozně moc záleží na podrobnostech a mnoha faktorech (doma si člověk dopřeje např. víc masa a mléčných výrobků, než v restauraci apod.). Dopátrat se toho, co je opravdu ekologičtější, by v případě jídel byla teda pěkná detektivka. Navíc jíme co nejvíc zdravě a podle aktuálních dostupných informací ze studií zaměřených na výživu, takže prostě žádné veganství...(víc tady: https://ekomadam.blogspot.com/2023/05/proc-nejsem-veganka-ani-vegetarianka.html).
1 VÍKENDOVÝ DEN
O víkendu si děti přejí na snídani palačinky a už se z toho stala taková naše tradice. Dbáme na to, aby k nim měli vždycky dost tvarohu (dodají bílkoviny pro jejich růst a zasytí, takže to nepřeženou s moukou). Každý den teď děti mají fermentované pití z TIBI kultury (zdroj 3) a stojí nás to 15-20 minut denně na přípravu... ale se synovými desátými narozeninami už jsme se dostali do fáze, kdy je složité nabízet jen vodu, jako ty roky předtím (jo, ještě o tom napíšu článek). Takže je to kompromis - fermentované pití - a stojí nás to čas. Ale ne synovo zdraví (kdyby pil ráno třeba džusy, akorát by na to doplatil obezitou nebo ztučněním jater z přemíry fruktózy a nebo zubními kazy). A dusit ho tím, že bude pít jen striktně vodu a bude mě nesnášet, to taky nechci.
Rádi si děláme pečenou pražmu nebo mořského vlka, ale nevíme, jestli je to nejlepší volba, co se týká udržitelnosti, mají ASC certifikát pro chované ryby, nemám podrobně prozkoumané, jestli je to v pořádku a stačí to. Občas ty rybí kosti zahrabávám na zahradě, protože dodávají stromům fosfor.
Děláme zeleninové polévky, v srpnu jsou v jednom kuse cuketové, protože jich máme za zahrady hodně. Vývar máme svůj, z farmářských skeletů a pečených kostí, které na to schováváme (tzv. hnědý vývar) a z odřezků zeleniny - plýtváme co nejméně. Srpen je bohatý na ovoce, plodí nám na zahradě naše kanadské borůvky a taky ostružiny, někdy už začíná druhá sezona malin a taky mirabelky. Elektrická energie na to vaření je celé léto ze slunce díky fotovoltaické elektrárně, co máme na střeše.
- SNÍDANĚ: palačinky z bio vajec a bio ovesné mouky, náplň z bio tvarohu (dřív sýrárna Tonka, ale teď ji neseženeme, tak bereme bio z Rohlíku) a biolády nebo marmelády. Borůvky ze zahrady k tomu (sbírám je ráno na zahradě, někdy jsou i jahody, maliny, mirabelky). Malinové tibíky na pití (ze zamražených malin ze zahrady), káva s bio mlékem a matcha kolagen s mlékem pro mne a manžela.
Ráno řešíme doplňky stravy, pro děti teď zrovna máme Trime Kids DHA + D3/K2 a hořčík a jód, pro nás s manželem Trime Daily F20 komplex, Antartica Krill Oil, Trime ProLife a hořčík a manžel ještě ochucený kolagen. Cena takové snídaně je kolem 120 Kč na porci, vitaminy přijdou na další cca 60 Kč na osobu, jo, je to drahá a pracná snídaně, proto ji děláme jen jednou týdně maximálně. - OBĚD: provensálská polévka (naše cukety ze zahrady, rajčata ze zahrady, lilek od sousedky ze skleníku, koupená paprika, náš vývar, oregano, tymián, rozmarýn ze zahrady), ryba pečená v troubě (mořský vlk nebo pražma s ASC certifikátem) a půl talíře syrové zeleniny, co je po ruce (rajčata ze zahrady, koupená paprika, okurek ze zahrady, mrkev ze zahrady) a trocha pečiva (bio kváskový žitný chleba). Po obědě chtějí kluci na dezert zmrzlinu, dáváme si např. Alnatura bio smetanové zmrzliny. Celý takový oběd nás přijde na cca 210 Kč na osobu.
- VEČEŘE: makrelový salát s pickles (makrely z plechovky, trochu pickles z červené řepy NopTaste, nastrouhaná mrkev ze zahrady, kapary, najemno nakrájená paprika) a trochu pečiva (bio kváskový žitný chleba). Večeře nás přijde na cca 50 Kč na osobu.
1. VŠEDNÍ DEN
Snídáme prostě vajíčka (míchaná, volská oka, omeletky, fritaty) - jsou zdrojem látek důležitých pro rozvoj mozku (hlavně cholin ve žloutku) a zdrojem bílkovin, které jsou důležité pro zdraví a taky zasytí. Kdybychom se k tomu naučili ještě na trochu luštěnin do misky, bylo by to super... snad časem na tom zapracuji.
O prázdninách kluci jedí doma s námi, případně na táboře (což moc neovlivníme, stejně jako školu či školku (není bio a není optimální z výživového hlediska) a tak se snažíme po celý rok připravit kvalitní snídaně a kvalitní večeře, aby měli dost živin pro svůj růst.
Ve všední dny nemáme moc času vyvařovat, pracujeme (často doma) a tak třeba děláme rychlé polévky z předpřipravených mražených surovin a pak je využijeme i na večeři.
- SNÍDANĚ: bio vajíčka na snídani, okurky ze zahrady, kanadské borůvky ze zahrady, tibíky, kafe, matcha kolagen a doplňky stravy viz výše. Snídaně vyjde na cca 30 Kč na osobu, vitaminy přijdou na dalších cca 50-60 Kč na osobu.
- OBĚD: hrášková polévka (mražený bio hrášek Alnatura, náš vývar z mrazáku, šalotka, bio smetana), losos se zeleninou (okurky ze zahrady, rajčata ze zahrady, koupená paprika), na dezert si bereme bio zmrzlinu a ovoce ze zahrady (mirabelky, dozrávají nám na zahradě někdy už i fíky, pár malin a stáleplodících jahod se taky najde, případně celý srpen jsou kanadské borůvky). Celý takový oběd nás vyjde na 120 Kč na osobu.
- VEČEŘE: hrášková polévka s krutonkama ze starého chleba a s jedním vařeným vajíčkem. Večeře nás přijde na cca 45 Kč na osobu.
2. VŠEDNÍ DEN
V létě manžel vyrábí kvašáky. Sice už se dají nějaké (bez éček a divných přísad) koupit, ale většinou jsou extrémně přesolené a tak nám nezbylo nic jiného, než si tuto fermentovanou pochoutku vyrábět sami. Na zahradě ve vyvýšených záhonech pěstujeme salátové okurky (odrůda Nishiki z Permalandu, není nikdy hořká a dobře plodí, zdroj 5) a cukety (taky semínka z Permalandu) a rajčata a tak jíme v srpnu především tuhle zeleninu, kterou si vypěstujeme.
- SNÍDANĚ: bio vajíčka na snídani, okurky ze zahrady, kanadské borůvky ze zahrady, tibíky, kafe, matcha kolagen a doplňky stravy viz výše. Snídaně vyjde na cca 30 Kč na osobu, vitaminy přijdou na dalších cca 50-60 Kč na osobu.
- OBĚD: cuketový krém s ovčím sýrem (cukety ze zahrady, šalotky, pecorino), játra s rýží (farmářská králičí játra... nebo kuřecí ze směsí skeletů na vývary apod. nebo jiná farmářská, co seženeme, chtěla bych brát jen bio játra, ale ta z Bioparku teď neseženeme, protože odběrové místo je jen v centru Brna a to je nereálné se tam pro nás dostat), domácí kvašáky (manžel je vyrábí z koupených nakladaček nebo nakladaček od sousedů), bio zmrzliny a k tomu ovoce ze zahrady (kanadské borůvky, mirabelky, fíky, maliny). Celý takový oběd nás vyjde na 85 Kč na osobu.
- VEČEŘE: Dojídáme opět cuketovou polévku s ovčím sýrem a k tomu ještě prkýnko s mozzarelou, rajčaty a okurky. Večeře nás přijde na cca 40 Kč na osobu.
Takže asi tak. Dopřáváme si hodně zeleniny a ovoce a často ryby a vajíčka. Hlídáme si množství bílkovin každý den. Dopřáváme dětem zmrzliny. Hojně využíváme ovoce ze zahrady (je "zdarma", ale stojí hodně práce kolem a počáteční investice a tak) a zeleninu ze zahrady. Jídlo (a vitamíny a minerály, kolagen apod.) nás stojí hodně peněz a víme o tom.
Zdroje:
1. The Carbon Footprint of Eating Out, https://madfeed.co/2015/the-carbon-footprint-of-eating-out/
2. Cooking at Home, Fast Food, Meat Consumption, and Dietary Carbon Footprint among US Adults, https://www.mdpi.com/1660-4601/19/2/853
3. TIBI kultura pro výrobu fermentovaných domácích limonád https://www.fermentarum.cz/vodni-kefir-tibi
4. ASC (Aquaculture Stewardship Council) certifikát - mezinárodní označení pro udržitelný chov ryb a mořských plodů: https://asc-aqua.org
5. Salátová okurka Nishiki z Permalandu, nikdy není hořká https://www.permaland.cz/cs/shop/osivo/okurky/okurka-salatova/004127_okurka-salatova-rs-gu-01-22-nishiki.php